Sevakin adası açıklaması geldi

Türkiye’den Çok önemli Sevakin adası açıklaması geldi  Sudan Sevakin adasını Türkiye’ye uzun bir süreliğine kiralamıştı fakat Sudan’da son zamanlarda hiç istenmeyen olaylar yaşanmış Halk Sokaklara dökülmüştü bu durumu fırsat bile Sudan O’rdusu harekete geçmiş ve yönetimi ele almıştı Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Sudan’daki Sevakin Adası’na ilişkin basında yer bilgilerle  ilgili açıklama yaptı SEVAKİN ADASI […]

 Sevakin adası açıklaması geldi

26.04.2019 - 16:45

Güncelleme : 26.09.2019 - 10:30

Türkiye’den Çok önemli Sevakin adası açıklaması geldi  Sudan Sevakin adasını Türkiye’ye uzun bir süreliğine kiralamıştı fakat Sudan’da son zamanlarda hiç istenmeyen olaylar yaşanmış Halk Sokaklara dökülmüştü bu durumu fırsat bile Sudan O’rdusu harekete geçmiş ve yönetimi ele almıştı Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Sudan’daki Sevakin Adası’na ilişkin basında yer bilgilerle  ilgili açıklama yaptı

SEVAKİN ADASI MEKKE’YE MEDİNE’YE AÇILAN KAPI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Sudan’ın Sevakin Adası’na ilişkin Türkiye ile Sudan arasındaki anlaşmanın iptal edilebileceği yönünde basında yer alan haberlerin gerçekle ilgisi olmadığını söyledi.

Sözcü Aksoy, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) buradaki Osmanlı döneminden kalma eserleri restore ettiğini belirterek, bu tür haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Bazı basın yayın organlarında, Sudan ile Türkiye arasında Sevakin Adası’na ilişkin anlaşmanın iptal edilebileceği iddiaları yer almıştı.

ADANIN TARİHİ ŞÖYLE
Sevakin Adası, 1517’de Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethiyle Türk topraklarına katıldı. 1882’de Mısır’ın İngilizler tarafından işgal edilmesiyle Osmanlı yönetiminden çıktı. Sudan’ın 1956 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla, Sevakin Adası, Sudan topraklarının bir parçası oldu. Sevakin Adası 3 bin yıldır güçlü imparatorluklar için stratejik ve hayati öneme sahip liman oldu.

MEKKE’YE GİTMEK İÇİN HAC KAPISI OLDU
Sevakin Adası’nda 3. Ramses milattan önce 10. yüzyılda bir liman inşa etti. Afrikan’ın Kızıldeniz’e açılan ticaret limanı olan Sevakin yine Afrikalı Müslümanların Mekke’ye gitmek için hac kapısı oldu.