korkulan oldu uçaklar havalandı

korkulan oldu uçaklar havalandı

Birleşik Devletler rahat durmuyor bakın şimdide kime karşı harekete geçtiler İranın  N’ükleer anlaşmanın bazı maddelerini askıya alma kararından sonra  Birleşik devletler iyice baskıyı artırmaya başladı   İran’ın körfezi kapatarak  eğer biz petrol satamazsak diğer körfez ülkeleride bizle birlikte asla satamaz tehdidiyle geçtiğimiz günlerde gönderilmesi emrini verdiği B-52 bombardıman uçakları Katar’daki A’BD üssüne iniş yapmıştı.

NÜKLEER UÇAKLAR HAVALANDI..

Nükleer bomba taşıyabilen B-52’ler üsse iniş yaptıktan sonra ilk kez havalandı. B-52’lerin ilk uçuşunun görev tanımı “İran’a mesaj vermek” olarak açıklandı.

Körfez’de İran’ı ablukaya almaya çalışan A’BD, Suudi Arabistan ve BAE ile iş tutuyor. Yakın zamanda İran’a ekonomik yaptırımları artıran Washington yönetimi, daha önce bölgeye F-35 jetlerini, USS Abraham Lincoln uç’ak ge’misini ve çok sayıda s’avaş gemisini göndermişti.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı (ISNA),İran’ın, Ulusal Güvenlik Konseyi kararı ile n’ükleer anlaşmanın bazı taahhütlerini resmi olarak askıya aldığını duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçtiğimiz hafta 60 gün sonra İ’ran’ın nükleer anlaşmayla uygunluk konusunda küçülmeye gidileceğini, uranyum zenginleşme seviyesini artıracaklarını söylemiş, nükleer anlaşma tekrar BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilirse sert yanıt vereceklerini, T’ahran’ın nükleer uzlaşma konusunda hazır olduğu yönünde uyarıda bulunmuştu.

İRAN ANLAŞMANIN 26 VE 36’INCI MADDESİNE DAYANIYOR

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İ’ran arasında 2015’te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma,T’ahran’a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme hakkı veriyor.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazı yoruma kapanmıştır, anlayışınız için teşekkür ederiz.