Avrupa Birliği Harekete geçti

Avrupa Birliği Harekete geçti

Türkiyenin yanı başındaki zenginliklere çökmek istiyen Avrupa Birliği ülkeleri Türkiyemizi köşeye sıkıştırmak için yaptırım  yapmak için harekete geçti  bakın eğer Türkiye Doğu Akdenizden doğalgaz ve hidro karbon çıkarması durumunda ne yapacaklarımış  Reuters haber ajansı, Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz deki sondaj faaliyetleriyle ilgili olarak atacağı adımları içeren taslak bildiriyi işte böyle  yayınladı.

TASLAK METİN SIZDIRILDI

Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Doğu Akdeniz’de işbirliği yapıp doğalgaz sondaj çalışması yapmasına rağmen, Türkiye’nin egemenlik hakları çerçevesinde Kıbrıs açıklarında benzer çalışmalar içinde olmasına Avrupa’nın tepkisi sürüyor.

Türkiye’ye her fırsatta gözdağı veren Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye ile ilgili bazı kararlar aldığı ortaya çıktı. İngiliz haber ajansı Reuters’ın iddiasına göre AB, Türkiye’ye karşı bazı yaptırım kararları aldı. Reuters, yaptırımlarında içinde olduğu taslak metni yayınladı.

İşte sızdırılan metinde yer alan yaptırım hamleleri; – AB Genişletilmiş Hava Ulaşımı Anlaşması görüşmeleri askıya alınacak.

– Türkiye ile üst düzey diyalog askıya alınacak. – Türkiye’ye, birliğe katılım sürecinde verilen mali yardımın 2020’de kesilmesi desteklenecek.

– Avrupa Yatırım Bankası’ndan Türkiye’ye verilen fonların gözden geçirilmesi istenecek. – Türkiye sondaj faaliyetlerine devam ederse daha katı tedbirler alınacak.

KABUL EDİLMESİ HALİNDE UYGULAMAYA KONULACAK

Taslak bildiri, bugün AB üyesi ülkelerin büyükelçilerinin katılacağı toplantıda masaya yatırılacak. Pazartesi günü ise, AB Dışişleri Bakanlarının toplantısında gündeme alınacak. Kabul edilmesi durumunda ise yaptırımlar uygulamaya konulacak.

 

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazı yoruma kapanmıştır, anlayışınız için teşekkür ederiz.