Almanya’da Ürtükütü gelişme

Milyonlarca Gurbetçi Türkün yaşadığı Avrupanın lokomotifi olan Almanya’da geçen yıl 563 suça karışan aşırı sağcılardan bin 91 s’ilah ele geçirildiği, bir önceki yıl ele geçirilen s’ilah sayısının ise 676 olduğu açıklandı. Almanya İçişleri Bakanı ise yaptığı açıklamada, bu durumu ‘alarm verici’ olarak niteledi. lman Birinci Televizyon Kanalı ARD’nin haberine göre, Sol Parti Meclis Grubu’nun soru […]

 Almanya’da Ürtükütü gelişme

29.09.2019 - 14:53

Güncelleme : 29.09.2019 - 14:53

Milyonlarca Gurbetçi Türkün yaşadığı Avrupanın lokomotifi olan Almanya’da geçen yıl 563 suça karışan aşırı sağcılardan bin 91 s’ilah ele geçirildiği, bir önceki yıl ele geçirilen s’ilah sayısının ise 676 olduğu açıklandı. Almanya İçişleri Bakanı ise yaptığı açıklamada, bu durumu ‘alarm verici’ olarak niteledi.

lman Birinci Televizyon Kanalı ARD’nin haberine göre, Sol Parti Meclis Grubu’nun soru önergesine İçişleri Bakanlığının verdiği cevapta aşırı sağcıların, 2018’de 235’i şiddet suçu olmak üzere 563 suç işlediği, bu olaylarda bin 91 s’ilah ele geçirildiği bildirildi.

Cevapta 2017’de aşırı sağcıların yaklaşık aynı sayıda suça karıştığı ve bu olaylarda 676 s’ilah ele geçirildiği kaydedildi.

SUÇ SAYISI AYNI, S’İLAH SAYISINDA BÜYÜK ARTIŞ

Suç sayısının aynı kalmasına karşın olaylarda ele geçirilen s’ilah sayısının arttığına işaret edildi.

MÜLTECİLERE DE S’ALDIRIYORLAR

Cevapta ayrıca 2017’den bu yılın eylül ayına kadar 20 mülteci barınma merkezi ile 26 mülteciye s ilahlı saldırı düzenlendiği bilgisi paylaşıldı.

Ele geçirilen s’ilahlar arasında tabanca, tüfek, delici ve kesici aletler bulunuyor.

İÇİŞLERİ BAKANI: BU ARTIŞ ALARM VERİCİ

İçişleri Bakanı Horst Seehofer, bu artışın alarm verici olduğuna dikkati çekerek, “Aşırı sağ, özgürlükçü toplum için büyük tehlikedir.” dedi.

Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Martina Renner de aşırı sağcıların kullandığı s’ilahların sayısının artmasının aşırı sağcı t’erör ihtimalini arttırdığını dile getirerek, “Militan Neonazi çevreler s’ilahsızlandırılmalı.” ifadesini kullandı.

“RAKAMLAR ÜRKÜTÜCÜ”

Aşırı sağ uzmanı Matthias Quent da rakamların ürkütücü olduğunu belirterek, sil’ahlanan aşırı sağcıların azınlıklara, siyasi rakiplerine ve devletin temsilcilerine saldırı düzenleyebileceği uyarısında bulundu.

“İÇ S’AVAŞ İSTİYORLAR, BAZI GRUPLARI ÜLKEDEN GÖNDERMEYİ HEDEFLİYORLAR”

Quent, aşırı sağcı çevrelerin toplumu yıldırmayı ve bazı grupları ülkeden göndermeyi hedeflediklerine dikkati çekerek, bazılarının da iç s’avaş istediğini dile getirdi.