4 Şehit verdiğimiz saldırıda Rusya Parmağı

Türkiye’yi derinden sarsan İdlib’teki gözlem noktamıza esed güçleri tarafından Saldırı düzenlenmesi sonrası bu işte Rusya’nın parmağı olup olmadığı sorusu gündeme geldi  Erdoğan’ın bugün çıktığı ziyaretten saatler öncesinde böyle bir saldırının olması Akıllara bu saldırının azmettiricisi Rusya’mı sorusunu getirtti Sabah saatlerinde Suriye’nin İdlib kentinden gelen haber tüm Türkiye’nin yüreğine ateş düşürdü. Katil Esed rejimine bağlı unsuların […]

 4 Şehit verdiğimiz saldırıda Rusya Parmağı

03.02.2020 - 12:46

Güncelleme : 03.02.2020 - 12:46
17.613 views

Türkiye’yi derinden sarsan İdlib’teki gözlem noktamıza esed güçleri tarafından Saldırı düzenlenmesi sonrası bu işte Rusya’nın parmağı olup olmadığı sorusu gündeme geldi  Erdoğan’ın bugün çıktığı ziyaretten saatler öncesinde böyle bir saldırının olması Akıllara bu saldırının azmettiricisi Rusya’mı sorusunu getirtti

Sabah saatlerinde Suriye’nin İdlib kentinden gelen haber tüm Türkiye’nin yüreğine ateş düşürdü. Katil Esed rejimine bağlı unsuların hain saldırısı sonucu 4 asker şehit olurken, 1’i ağır olmak üzere 9 askerimiz de yaralandı.

RUSYA’NIN PARMAĞI VARMI SORUSU

İdlib’te katil Esed rejimine bağlı güçler tarafından düzenlenen saldırıda 4 askerimiz şehit düştü. Hain saldırının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti öncesi düzenlenmesi Rusya’nın mesaj verdiği şeklinde yorumlandı. Türkiye Kırım’ın Rusya tarafından ilhakına şiddetle karşı çıkıyordu.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bölgedeki çatışmaların önlenmesi için göreve gönderilen askerlerimizin Esed rejimine bağlı Suriye ordusu tarafından top atışlarıyla vurulduğu belirtildi.

Açıklamada “İdlib’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen Rejim unsurları tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1’i ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır” denildi.

Erdoğan: Bizi sınayanlar hata taptıklarını anlayacak
4 askerimizin şehit düştüğü saldırı sonrası kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıya anında misliyle karşılık verildiğini ve 30-35 civarında Suriyeli rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini söyledi. Erdoğan “Bu alçak saldırı ile bizi sınayanlar hata taptıklarını anlayacaklar” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Rusya’ya da mesaj gönderen Erdoğan, “Rus yetkili makamlarına da ‘Burada muhatabımız siz değilsiniz, tamamıyla rejimdir, bizim önümüzü kesme gibi bir durum da söz konusu olmasın.’ mesajı verildi. Çünkü burada biz şehit verirken, bunlara karşı sessiz kalmamız mümkün değil” dedi.

Moskova Ankara’ya mesaj mı verdi?
Hain saldırının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi ziyarette bulunmak üzere Ukrayna’ya hareketinden önce gerçekleşmesi dikkat çekti. Türkiye Tatarların çoğunlukla yaşadığı Kırım’ın Rusya tarafından ilhakına şiddetle karşı çıkıyordu.

Son saldırı Ukrayna ziyareti öncesi Moskova’nın Ankara’ya bir mesajı şeklinde değerlendiriliyor. Konuyu değerlendiren uzmanlar Esed’in Rusya’nın izni olmadan böyle bir saldırıyı gerçekleştiremeyeceğini belirtiyor.

ERDOĞAN BUGÜN UKRAYNA’YA GİTTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Kiev’e gitti.

Erdoğan, resmi ziyaret kapsamında Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey 8. Toplantısı’na katılacak. Başkan Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in başkanlıklarında, ilgili bakanların katılımıyla Kiev’de yapılacak Konsey Toplantısı’nda, ikili ve bölgesel meseleler tüm ayrıntılarıyla ele alınacak.

Ziyarette Kırım Tatar soydaşlarının durumu hakkında fikir alışverişinde bulunulacak ve Ukrayna ile stratejik ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesine yönelik yeni iş birliği imkanları değerlendirilecek.