Almanya’da hayatını kaybedenler çoğaldı

Almanya'da bugün en kötü gün yaşandı hayatını kaybedenlerin sayısı en yüksek rakama çıktı

 Almanya’da hayatını kaybedenler çoğaldı

31.03.2020 - 19:08

Güncelleme : 31.03.2020 - 19:11
6.527 views

Almanya’da bugün en kötü gün yaşandı hayatını kaybedenlerin sayısı en yüksek rakama çıktı Alman doktorlar çaresiz

Almanya bulaşıcı hastalıklarla mücadele otoritesi Rober Koch Estitüsü, günlük olarak Almanya için yayınladığı korana raporunda bir günde 128 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklamada, yapılan testlerde bir günde 4 bin 615 kişinin tahlillerinin pozitif çıktığı kaydedildi.

Almanya’da ilk vakanın görüldüğü günden bu zamana kadar ülke genelinde 61 bin 913 k’orona vakasına rastlandığı ve bu zamana kadar 583 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. K’orona v’akasının en çok rastlandığı eyaletin 14 bin 810 vaka ile Bayern eyaletinde rastlandığı, ikinci sırada ise 13 bin 225 vaka ile Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti ve üçüncü sırayı 12 bin 334 vaka sayısıyla Almanya’nın güney batısı olan Baden Württemberg Eyaleti’nde rastlandı.

Polonya’da 32 yaşındaki genç Michal Grajewski k’orona v’irüsten hayatını kaybetti. Michal’in kardeşi: Kardeşim de gençti, sağlıklıydı ve hiçbir hastalığı yoktu. Ancak k’orona v’irüsün bağışıklığını tamamıyla çökertmesine bir buçuk hafta yetti…
VARŞOVA – Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan k’orona v’irüs s’algını etkisini arttırmaya devam ediyor. Polonya Adalet Bakanlığında görevli olan 32 yaşındaki Michal Grajewski, yakalandığı k’orona v’irüs nedeni ile tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Genç adamın vefatının ardından kız kardeşi Aleksandra Grajewski’nin k’orona v’irüsü hafife alanlar için sosyal medya hesabında yaptığı paylaşım ise hastalığın ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne serdi.

Salgın dolayısıyla evde oturmaktan sıkılıyor musunuz?

Grajewki, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda “Salgın dolayısıyla evde oturmaktan sıkılıyor musunuz? Benim kardeşim de sıkılmak isterdi. Ama yapamaz. Çünkü artık yaşamıyor. Öldü. K’orona v’irüs aldı onu bizden” ifadelerini kullandı. Grajewski, kardeşinin son derece sağlıklı ve güçlü olduğunu, hiçbir hastalığının bulunmadığını belirtirken, “Salgın dolayısıyla evde oturma işini hafife almayın, genç, güçlü ve yenilmez olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz! Kardeşim de gençti, sağlıklıydı ve hiçbir hastalığı yoktu. Ancak k’orona v’irüsün bağışıklığını tamamıyla çökertmesine bir buçuk hafta yetti” ifadelerini kullandı.

“Yaşamınızın değerini bilin, evde oturun”

Grajewski, kardeşinin virüsü nereden kaptığı hakkında hiçbir fikirleri bulunmadığını belirtirken, virüsün ilk olarak kardeşinde hafif ateş şeklinde kendini gösterdiğini belirtirken, sonrasında durumunun kötüleştiğini ve bir buçuk haftalık süre içerisinde de virüsün kardeşinin bağışıklık sistemini çökerttiğini açıkladı. Grajewski, virüsü hafife alanlara “Hala hayatta olduğun için mutlu olmalısın, sadece birkaç hafta kapalı kalacaksın. Yaşamınızın değerini bilin, evde oturun” uyarısında bulundu.

Öte yandan Polonya hükümeti k’orona v’irüs s’algınını kontrol altına almak için getirdiği önlemleri daha da sıkılaştırarak, bu kapsamda 18 yaş altındakilerin yanlarında bir yetişkin olmaksızın sokağa çıkmasını yasakladı. Hükümet, market ve eczaneler dahil açık olan tüm iş yerlerinin saat 10.00-12.00 arası yalnızca 65 yaş üstündeki kişilere hizmet vermesini kararlaştırdı.

Polonya’da toplam k’orona vakası 2 bin 215’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 32’ye ulaştı.