GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-08-2022 14:37   Güncelleme : 09-11-2022 12:36

Prova yapıldı

Dünya diken üstünde çıkan gerilim yüzünden altın fiyatları emtia fiyatları yükselişe geçmiş durumda Askeri yetkililer büyük bir savaşın çıkmasından endişeli

Prova yapıldı

Dünya diken üstünde çıkan gerilim yüzünden altın fiyatları emtia fiyatları yükselişe geçmiş durumda Askeri yetkililer büyük bir savaşın çıkmasından endişeli ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Tayvan ziyareti sonrası Çin'i adeta ateş sardı. Birçok Çinli uzman, yeni yapılacak tatbikat öncesi "Tayvan'ı abluka altına alma ve 'sorunu barışçıl olmayan yöntemlerle çözme" mesajı verdi. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin dün Tayvan'a yaptığı ziyaret sonrası Çin cephesini ateş sardı. 4 7 Ağustos'ta yapılacak tatbikatta eşi benzeri görülmemiş eylemler yapılacak. Çinli uzmanlar, tatbikat öncesi "Tayvan'ı abluka altına alma ve ada üzerinden konvansiyonel füze geçirme" mesajı verdi.

"TAYVAN ÜZERİNDEN FÜZE UÇURALIM

Şinhua haber ajansına göre Çin ordusu, 4-7 Ağustos'ta yeni bir tatbikat başlatacak. Global Times'a konuşan Çinli askeri uzman Zhang Şufeng, ordunun bu tatbikatta eşi benzeri görülmemiş bir eylem gerçekleştirebileceğini söyledi. Şufeng, "PLA'nın konvansiyonel füzeleri anakaradan Tayvan'ın batısına doğru fırlatılır ve doğusundaki hedefleri vurursa, bu füzelerin adanın üzerinde uçağaı anlamına gelir ki bu eşi benzeri görülmemiş bir şeydir" dedi. "

TAYVAN'IN KARASULARI ÇİN'İN KARASULARIDIR"

Bazı tatbikat bölgelerinin ilk kez Tayvan adasına 12 deniz mili içindeki alanları kapsayacak şekilde ayarlandığını hatırlatan Şufeng, "Ancak Tayvan'ın Çin'in bir parçası olması nedeniyle adanın sözde karasuları da Çin'in karasularıdır" dedi.

"SORUN BARIŞÇIL OLMAYAN YÖNTEMLERLE ÇÖZÜLÜR" MESAJI

Uzmanlar ayrıca, Tayvan'ın çevreleyen PLA tatbikatlarının, durumun geri döndürülemez hale gelmesi halinde adanın tamamını ablukaya alma ve Tayvan sorununu barışçıl olmayan yollarla çözme kapasitesine sahip olduğunu göstermeyi amaçladığını belirtti. Tayvan adasının yakınlarına kadar ilerleyen PLA güçleri, tatbikatta uzun menzilli gerçek mühimmat ve konvansiyonel füzeler kullandı. Bir başka uzman, PLA tatbikatlarında Tayvan'daki büyük limanlar ve nakliye şeritleri için bir tehdit oluşturarak tam bir tıkanıklık oluşturulabileceğini aktardı.

"BU BİR SAVAŞ PROVASIDIR"

Çinli askeri uzman Song Zongping ise bu seferki tatbikatın "daha kapsamlı ve son derece hedefli" olduğunu ifade ederek, tatbikatın bir "savaş provası" olarak görülmesi gerektiğinin altını çizdi.

ÖLDÜRME KABİLİYETİMİZ 1996'DAN BERİ BÜYÜK ÖLÇÜDE ARTTI"

Zongping, "Gelecekte bir askeri çatışma olması durumunda, şu anda prova edilmekte olan operasyonel planların doğrudan muharebe operasyonlarına çevrilmesi muhtemeldir" diye konuştu. Zongping, "1996'da uçak gemilerimiz, hipersonik füzelerimiz yoktu. O zamandan beri vurma, yakalama ve öldürme kabiliyetimiz büyük ölçüde gelişti ve askeri seçeneklerimiz arttı" diye konuştu.

TAYVAN ADASI TAMAMEN KUŞATILDI: "ÇİN'İN MUTLAK KONTROLÜ GÖSTERİLDİ"

Çin hükümeti yanlısı Global Times'a konuşan uzmanlar, dünkü tatbikatta PLA'nın daha önce benzeri görülmemiş bir hamleyle adanın 12 deniz mili içindeki alana girdiğini aktardı. Uzmanlar, PLA'nın Tayvan adasının etrafını tamamen kuşatarak ablukaya aldığını ve "Çin'in Tayvan üzerindeki mutlak kontrolünü gösterdiğini" ifade etti. Tatbikat, Çin Doğu Meydan Komutanlığı himayesinde Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Roket Kuvvetleri, Stratejik Destek Kuvvetleri ve Müşterek Lojistik Destek Kuvvetleri ortaklığında gerçekleşti.

AdminAdmin