DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-11-2022 19:03   Güncelleme : 11-11-2022 19:30

Suudiler Açıkladı

Türkiye ile arasını düzelten suudilerden peş peşe önemli hamleler geldi son aylarda Borsa İstanbul'da düzenli şekilde hisse senedi alan Suudiler Türk ekonomisine büyük fayda sağlıyor borsamız rekor üstüne rekor kırıyor Suudilerden Türkiye hakkında bir açıklama daha geldi

Suudiler Açıkladı

Aramızın düzeliği karşılıklı güzel açıklamaların yapıdığı Suudi Arabistan'dan çok konuşulacak bir Türkiye hamlesi geldi Suudi Kabinesi, doğrudan Türkiye ulusuna yatırımları teşvik etmek için çağrıda bulundu. Devlet haber ajansı SPA'nın söylediğine göre, bakana doğrudan fon sağlama konusunda işbirliği için bir mutabakat zaptı teklifini müzakere etmesi talimatı verildi.

Kral Salman bin Abdülaziz tarafından yönetilen bir toplantıda Kabine, Yatırım Bakanı Khalid Al-Falih'e Türk tarafı ile belirtilen konu etrafında görüşmeleri başlatma talimatı verdi.

TALİMAT VERİLDİ

Devlet haber ajansı SPA'nın söylediğine göre, bakana doğrudan fon sağlama konusunda işbirliği için bir mutabakat zaptı teklifini müzakere etmesi talimatı verildi Al Falih, Ekim ayı itibarıyla Türkiye Maliye Bakanı Nureddin Nebati'yi Suudi Arabistan'ın başkentinde bir araya getirerek Suudi iş adamlarının Türkiye'de teknoloji, gayrimenkul ve enerji gibi birçok sektörde finansman sağlayacağını ifade etti.

Türkiye'nin Suudi Arabistan'a yaptığı sevkiyatlar, bu yılın ilk dokuz ayında yıllık yüzde 180 artışla 420,9 milyon ABD doları olarak gerçekleşti ve iki ülke yakınlaşmayı sürdürürken geçen yılki takas sayısını geride bıraktı.

UMREDE RAHATSIZLANAN TÜRKLER YURDA GETİRİLDİ

Umre ziyareti için Mekke'ye giden ve  rahatsızlanan 2 Türk vatandaşı, Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla İstanbul'a getirildi. Hastalardan birinin durumunun kritik olduğu, diğerinin ise kritik süreci atlattığı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı, umre için bulundukları Suudi Arabistan'da zatürre sonrası solunum yetmezliği rahatsızlığı oluşan ve Mekke'de tedavi altına alınan 49 yaşındaki G.Ö. ile beyin kanaması geçiren 58 yaşındaki Z.A. için ambulans uçak tahsis etti.

AdminAdmin