DÜNYA
Giriş Tarihi : 31-07-2022 19:31   Güncelleme : 08-11-2022 21:28

Teklif açıklandı

Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın baş Sözcüsü olan İbrahim Kalın çok önemli açıklamalar yaptı

Teklif açıklandı

Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın baş Sözcüsü olan İbrahim Kalın çok önemli açıklamalar yaptı Putin'le Erdoğan'ın SİHA diyaloğunu anlattı. Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı için ilk geminin yarın yola çıkabileceğini söyleyen Kalın, Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili de Atina'ya mesaj verdi Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a SİHA teklifini "yarı şaka yarı ciddi" söyledi. Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı gerçekleştirecek ilk gemi yarın sabah yola çıkabilir Atina yönetimine manidar mesaj: Sultan Abdülhamid'den korkmayın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında gündemi değerlendirdi. İbrahim Kalın'ın açıklamalarından satır başları Tahıl sevkiyatı anlaşmasının ardından çatışmalar şiddetlendi. Biz de buna göre konumumuzu belirliyoruz, planımızı yapıyoruz Şu anda Çin fiili çatışmanın içerisinde değil. Ama piramidi ekonomik olarak zorlarken, Rusya da jeopolitik olarak zorlamaya başladı.

İLK GEMİ YARIN ÇIKARAK DÜNYAYA UMUT OLACAK

Ukrayna tarafıyla sürekli temas halindeyiz. Ruslarla da görüşüyoruz. Gemiler Odessa limanından çıkmaya hazır hale geldi. Hangi koordinattan nasıl çıkacak, uluslararası karasularına girdiğinde, Türk kara sularına girdiğinde kim yükleyecek gibi detayları var. İlk geminin yarın sabah ihtimali yüksek görünüyor. Maalesef savaş devam ediyor. Ukrayna haklı olarak "Anlaşmaya onay verdik ama savaş farklı cephelerde şiddetlenirse, esirler öldürülürse sevkiyat sıkışır" diyor.

RUSLARDAN ERDOĞAN'A YARI ŞAKA YARI CİDDİ TEKLİFİ

Bu Cuma Soçi'ye gideceğiz. Bütün bu konuları görüşeceğiz Ortak SİHA anlaşması teklifi yapıldı mı?) Yarı şaka yarı ciddi Sayın Putin, "Ukrayna'ya Siha veriyorsunuz, bize de versenize, biz de almak isteriz" dedi. Cumhurbaşkanımız da tebessüm etti. Konuşabiliriz gibisinden. Taahhüt söz konusu değil. Sayın Putin de tavrımızın farkında. Ukrayna'nın nefsi müdafaa hakkını tanıyoruz. Ama bunu biz s'avaşı tahrik etmek için değil, bir an önce sonlandırmak için yapıyoruz.

AdminAdmin