DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-11-2022 21:39   Güncelleme : 11-11-2022 22:15

Türkiye'yi ihraç edecekler

Avrupa Birliği asla eski gücünde değil artık dünya siyasetinde söz sahibi değiller Türkiye üzerinde söz sahibi olmak istiyorlar ama Türkiye 20 sene öncesine göre çok güçlü bir ülke olduğu için Avrupa Ülkelerine söz hakkı bile tanımıyor

Türkiye'yi ihraç edecekler

İngiliz haber ajansı Reuters, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) bağlı olduğu Avrupa Konseyi'nin, Osman Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki 2019 tarihli Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını uygulamaması nedeniyle Türkiye'yi üyelikten çıkarabileceğini yazdı.

KARŞILIKLI İDDİALARDA BULUNDULAR

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin, Ankara'ya karşı ihraç süreci başlattığı hatırlatılan haberde, bu durumun Türkiye'deki hak savunucuları arasında kaygıya yol açtığı yorumu yer aldı.

Konsey'den bir yetkili Reuters'a, Türkiye'nin 8 Kasım itibarıyla hala 521 AİHM kararını uygulamadığını aktardı. Türk diplomatik kaynaklar ise, Ankara'nın son 10 yılda yaklaşık 2 bin 800 AİHM kararını uyguladığını ve bugüne kadar toplam sayının 4 bine yaklaştığını belirtti.

TÜRKİYE, AVRUPA KONSEYİ'NDEN İHRAÇ EDİLMEMELİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi verilerine göre, mahkeme, 1959 2021 yılları arasında Türkiye'yle ilgili 3 bin 820 karar verdi. Bunlardan 3 bin 385'inde en az bir hak ihlali yaşandığına hükmetti.

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde en fazla hak ihlali yapan ülke konumunda bulunuyor. Reuters'a konuşan uzmanlar ise, Türkiye'de halkın insan hakları korumasından mahrum bırakılmaması için, Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nden ihraç edilmemesi gerektiğine dikkat çektiler.

RAPORTÖRLER ANKARA'YA GELMİŞTİ

Avrupa Konseyi'nin yasama organı Parlamenter Meclisi (AKPM), geçen aylarda Türkiye hakkında yürütülen denetim süreci ve Osman Kavala davasına ilişkin görüşmeler yapmak üzere, İstanbul ve Ankara'ya raportörler göndermişti Türkiye büyüyüp güçlendiği için Avrupa Birliğinin kararlarını umursamıyor 

AdminAdmin