DÜNYA
Giriş Tarihi : 12-11-2022 18:16   Güncelleme : 12-11-2022 19:26

Yunana uyarı gitti

Avrupa'nın göbeğinde en önemli ülkelerden birinden Yunanistan'a Türkiye uyarısı gitti Yunanistan'a haddini bilmesi gerektiği uyarısı yapan ülke Yunanları sinirlendirdi

Yunana uyarı gitti

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, Yunanistan’ın Türkiye ile iyi komşuluk içinde olması gerektiğini belirterek, "Türkiye benzersiz bir komşudur. Farkında olmalısınız. Bir Nato müttefiki ve bölgede önemli bir aktördür" dedi.
Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, Yunanistan’a yaptığı resmi ziyaret kapsamında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüştü.

TÜRKİYE'Yİ KIZDIRMAYIN UYARISI GİTTİ

Lahbib görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye ile ilgili dikkat çeken sözler sarf ettiLahbib  Yunanistan’ın Türkiye ile iyi komşuluk içinde olması gerektiğini belirterek, "Türkiye benzersiz bir komşudur. Farkında olmalısınız. Bir NATO müttefiki ve bölgede önemli bir aktördür" dedi.

TÜRKİYE İLE POZİTİF GÜNDEME DESTEK

Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilime de değinerek diyalog çağrısında bulunan Lahbib, "Bu gerilimlerle başa çıkmak için Avrupa Birliği içinde olumlu bir yaklaşıma bağlı kalmalıyız. Geçen yıl üzerinde anlaşmaya vardığımız pozitif gündem, Ankara'nın ortak hedeflerimiz olan gerilimi azaltma ve işbirliğine bağlı kalması durumunda yolunda gitmeye devam edecek.

TÜRKİYE İLE İYİ GEÇİNMENİZ SİZİN FAYDANIZA

Bu pozitif gündem, ikili ve Avrupa düzeyinde, ülkemizin insan ve azınlık hakları, konsolosluk işleri, terörle mücadele, yabancı terörist savaşçılar, göç, ekonomik ve ticari konular ile bölgesel ve uluslararası konularda çok sayıda siyasi temas ve istişarenin sürdürülmesinden yana olduğu anlamına gelir" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında herkesin uluslararası hukuka saygılı olması gerektiğini hatırlatarak Yunanistan’a da mesaj veren Belçika Dışişleri Bakanı çatışmadan kaçınma çağrısı yaparak, "Herkesin uluslararası hukuka saygı duyması gerektiğine inanıyoruz. Gerginliği azaltmak ve diyalog, bu tür ikili anlaşmazlıkları çözmenin tek yoludur. Her ne pahasına olursa olsun çatışmalardan kaçınılmalıdır" şeklinde konuştu.

AdminAdmin