O Ülke A’skerlerini İran’a gönderdi

Dünya Birleşik Devletler ile İran arasındaki gerilime kilitlenmişken Rusya’dan çok önemli bir hamle geldi Rusya, kilit a’skeri tesislerinin güvenliğini sağlamak için 80 komandosunu İran’a gönderdi. A’BD tarafından İranlı komutan Kasım Süleymani’nin ö’ldürülmesi ardından Ukrayna’ya ait yolcuğu uçağının İran tarafından yanlışlıkla v’urulması sonucu 176 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle bölgede gerilim üst seviyede. A’BD ve İran arasındaki […]

 O Ülke A’skerlerini İran’a gönderdi

21.01.2020 - 10:52

Güncelleme : 21.01.2020 - 10:52
17.563 views

Dünya Birleşik Devletler ile İran arasındaki gerilime kilitlenmişken Rusya’dan çok önemli bir hamle geldi Rusya, kilit a’skeri tesislerinin güvenliğini sağlamak için 80 komandosunu İran’a gönderdi.

A’BD tarafından İranlı komutan Kasım Süleymani’nin ö’ldürülmesi ardından Ukrayna’ya ait yolcuğu uçağının İran tarafından yanlışlıkla v’urulması sonucu 176 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle bölgede gerilim üst seviyede. A’BD ve İran arasındaki krizin hat safhada olduğu bir zamanda dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Rus basınında yer alana habere göre, Orta Doğu’daki çok ciddi bir a’skeri ç’atışmanın zeminine karşı Rusya harekete geçti. Moskova, kilit a’skeri tesislerinin güvenliğini sağlamak için 80 komandosunu İran’a gönderdi. Henüz Rusya tarafından resmi bir açıklama yapılmazken a’skeri uzmanlar bilgiyi doğruladı.

RUSYA’DAN İRANA ABA ALTINDAN SOPA

Rusya, İran’a n’ükleer taahhütlere tam uyum çağrısı yaptı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, “İran’ı, N’ükleer S’ilahların Yayılmasını Önleme Antlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirme konusunda pervasız adımlar atmama konusunda uyarıyoruz” dedi.

Rusya, İran’a nükleer taahhütlere tam uyum çağrısında bulundu.

Sputnik’in aktardığına göre Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, “İran’ı, N’ükleer S’ilahların Yayılmasını Önleme Antlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirme konusunda pervasız adımlar atmama konusunda uyarıyoruz. Ayrıca Uluslararası A’tom Enerjisi Ajansı’na karşı olan yükümlülüklere ve korumalara ilişkin ek protokolde yer alan maddelere katı bir şekilde uymaya çağırıyoruz” dedi.

Rusya’nın açıklamasından birkaç saat önce İran, NPT anlaşmasından çekilme t’ehdidinde bulunmuştu Ryabkov, açıklamalarına “İranlı arkadaşlar, Tahran’ın N’ükleerin Yayılmasını Önleme Antlaşması’na bağlılığını sorgulamanın doğru olmadığını düşündüğümüzü iyi biliyorlar. Bunu açıkça söylüyoruz. Bu antlaşmanın, özellikle de s’ilahların kontrol altına alınması ve yayılmasının önlenmesi konularında genel olarak gelişen sıkıntılı süreçler göz önüne alındığında küresel güvenliği sağlamak için gerekli olduğunu düşünüyoruz” şeklinde devam etti.